6355388579_0312787bde_bCzłonkowie najbliższej rodziny, tj. małżonek, zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha mogą dokonywać darowizn środków pieniężnych, które niezależnie od ich wartości będą zawsze podlegać zwolnieniu od podatku od spadków i darowizn pod warunkiem spełnienia przesłanek wskazanych w art. 4a ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2015 r. poz. 86, z późn. zm.).

Zgodnie z brzmieniem ww. przepisu aby móc skorzystać ze zwolnienia należy:

♦zgłosić darowiznę właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego (na druku SD-Z2)  oraz

♦udokumentować otrzymanie środków pieniężnych dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy, jego rachunek prowadzony przez  spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

Należy pamiętać, iż zgodnie z art. 4a ust. 4 ww. ustawy obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy:

♦wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie  nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty określonej w art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy (aktualnie 9.637 zł)lub

♦ gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

 

Photo credit: 401(K) 2013 via Foter.com / CC BY-SA

  • author's avatar

    By: Anna Karczmarz

    Jestem radcą prawnym, którego zainteresowania zawodowe koncentrują się w obszarze prawa cywilnego, prawa gospodarczego oraz zagadnień związanych z rynkiem nieruchomości.
    Wiedzą z tych obszarów chciałabym się dzielić z moimi czytelnikami na tym blogu.

  • author's avatar

    Visit the author’s website