Spółka cywilna jest rozpowszechnioną formą prowadzenia działalności gospodarczej. Zawiązywana jest w celu osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego, nie posiada podmiotowości prawnej, a odpowiedzialność za jej zobowiązania ponoszą solidarnie wszyscy wspólnicy, co wynika wprost z art. 864 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.
Trzeba tu zauważyć, iż mówiąc o zobowiązaniach spółki cywilnej mamy tak naprawdę na myśli wspólne zobowiązania wszystkich wspólników spółki, gdyż to oni są stronami czynności prawnych.
Odpowiedzialność wspólników spółki cywilnej odnosi się do tych zobowiązań, które powstały, gdy byli oni wspólnikami i trwa ona pomimo wystąpienia wspólnika ze spółki czy też jej rozwiązania. Tak więc po rozwiązaniu spółki cywilnej wspólnik nadal ponosi odpowiedzialność za te jej zobowiązania, które powstały, gdy był on jeszcze jej wspólnikiem. Wspólnik nie odpowiada natomiast ani za zobowiązania spółki powstałe przed jego wstąpieniem do spółki, ani po jego wystąpieniu z niej.
Odpowiedzialność solidarna wspólników spółki cywilnej oznacza, iż wierzyciel może zażądać spełnienia świadczenia (zapłaty długu) w całości lub części od jednego dowolnie wybranego przez siebie wspólnika, bądź też od wszystkich wspólników łącznie, a spłata wierzytelności dokonana przez któregokolwiek ze wspólników zwalnia w tym zakresie pozostałych.
Jeżeli jeden ze wspólników dokona spłaty zobowiązań spółki ze swojego majątku indywidualnego to przysługuje mu roszczenie regresowe wobec pozostałych wspólników, co oznacza, że ma on prawo żądać od nich zwrotu odpowiedniej części spełnionego przez siebie świadczenia.
Jeżeli chodzi zaś o zobowiązania podatkowe to zastosowanie znajduje tu przepis art. 115 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa. Zgodnie z jego brzmieniem wspólnik spółki cywilnej odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie ze spółką i z pozostałymi wspólnikami za zaległości podatkowe spółki. Powyższe odnosi się również do odpowiedzialności byłego wspólnika za zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań, których termin płatności upływał w czasie, gdy był on wspólnikiem oraz za zaległości wymienione w art. 52 ww. ustawy powstałe w czasie, gdy był on wspólnikiem. Za zobowiązania podatkowe powstałe na podstawie odrębnych przepisów po rozwiązaniu spółki odpowiadają osoby będące wspólnikami w momencie rozwiązania spółki.
Photo credit: VinothChandar / Foter / CC BY