maldives-islands

Wakacje są już za Nami, ale wiele osób nadal jest na urlopach wypoczynkowych bądź dopiero się do nich przymierza. Warto więc zastanowić się w jakich sytuacjach nasz długo wyczekiwany urlop może zostać przerwany i jakie uprawnienia w takiej sytuacji nam przysługują.

Przerwanie urlopu z przyczyn leżących po stronie pracownika.
Kodeks pracy w art. 166 wskazuje zamknięty katalog przyczyn leżących po stronie samego pracownika, które powodują przerwanie urlopu wypoczynkowego. Są to:


1) czasowa niezdolności do pracy wskutek choroby,
2) odosobnienie w związku z chorobą zakaźną,
3) odbywanie ćwiczeń wojskowych albo przeszkolenia wojskowego przez czas do 3 miesięcy,
4) urlop macierzyński.
Jeżeli jedna z ww. przesłanek ma miejsce w trakcie odbywania urlopu, pracownik musi poinformować pracodawcę o tym fakcie i przedłożyć pracodawcy stosowne zaświadczenie potwierdzające ten fakt. W przypadku gdy powodem przerwania urlopu jest choroba pracownik powinien zawiadomić pracodawcę najpóźniej w drugim dniu jej trwania oraz dostarczyć pracodawcy zwolnienie lekarskie. Wówczas po stronie pracodawcy powstaje obowiązek udzielenia pracownikowi niewykorzystanej części urlopu w innym uzgodnionym terminie. Należy pamiętać, że urlop w takiej sytuacji nie przedłuża się automatycznie i konieczne jest uzyskanie zgody pracodawcy na jego przedłużenie bezpośrednio po ustaniu powodu jego przerwania bądź też złożenie przez pracownika kolejnego wniosku urlopowego w celu wykorzystania go w innym terminie.

Odwołanie pracownika z urlopu przez pracodawcę.
Przepisy prawa praca przyznają pracodawcy możliwość przerwania urlopu pracownika poprzez jego odwołanie. Zgodnie z art. 167 § 1 Kodeksu pracy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu tylko wówczas, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu. Do okoliczności uzasadniających takie odwołanie możemy zaliczyć np.: chorobę innego pracownika i konieczność zastąpienia go przez pracownika przebywającego na urlopie, awarię w zakładzie pracy, konieczność wykonania pilnej pracy na stanowisku zajmowanym przez pracownika czy niespodziewaną kontrolę dotyczącą stanowiska pracy zajmowanego przez pracownika.
Należy pamiętać, iż aby pracodawca mógł skutecznie odwołać z urlopu pracownika musi mieć możliwość skontaktowania się z nim, a wiec znać miejsce jego pobytu bądź numer telefonu pod którym może się z nim skontaktować w trakcie urlopu. Nie ma jednolitych poglądów doktryny co do tego czy pracownik ma obowiązek przekazać tego typu informacje pracodawcy przed rozpoczęciem urlopu. Zasadne wydają się być poglądy mówiące, iż tego typu obowiązek będzie dotyczył pracownika będącego specjalistą, którego zastąpienie w danym zakładzie pracy przez innego pracownika jest niemożliwe.
Jeśli jednak pracodawcy uda się skontaktować z pracownikiem i złożyć mu oświadczenie o odwołaniu go z urlopu, jest to wówczas polecenie służbowe, które pracownik musi wykonać, gdyż jego niewykonanie i niestawienie się do pracy może być potraktowane przez pracodawcę jako opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia i w konsekwencji może skutkować nawet rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.
W przypadku odwołania pracownika z urlopu zgodnie z art. 167 § 2 Kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany pokryć koszty poniesione przez pracownika w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu. Tym samym pracodawca powinien zwrócić pracownikowi koszty podróży czy opłaconego pobytu w hotelu. Jeżeli w związku z odwołaniem, pracownik powrócił z urlopu wraz z rodziną, pracodawca powinien zwrócić także koszty poniesione przez członków rodziny pracownika.

Photo credit: Edgar Barany via Foter.com / CC BY-NC-SA

  • author's avatar

    By: Anna Karczmarz

    Jestem radcą prawnym, którego zainteresowania zawodowe koncentrują się w obszarze prawa cywilnego, prawa gospodarczego oraz zagadnień związanych z rynkiem nieruchomości.
    Wiedzą z tych obszarów chciałabym się dzielić z moimi czytelnikami na tym blogu.

  • author's avatar

    Visit the author’s website